Medlemmarna stickar

Under sommaren och hösten så har flera av föreningens medlemmar träffats vid föreningens butik i hamnen. Under hösten har de setts i utställningslokalen en trappa upp.

Handarbetsträffarna har varit en mötesplats. Än finns det möjlighet att träffas under gemytliga former. Ta med dig eget handarbetet och fika den 21 september eller 4 oktober. Ur handarbetsträffarna har en studiecirkel om olika sticktekniker vuxit fram.
Vill du lära dig mer om hur man stickar sockar från tån, eller hur man gör en häl. eller strumpskaft eller tummar.
Det finns många fler sätt än jag lärde mig slöjden på 1950-talet. Nu har du chansen att lära dig att sticka strumpor genom att börja vid tån. Förhoppningsvis också varför det är bra att göra så.

Jag fortsätter nog att göra som jag alltid gjort. Ska ta hand om mormors handstickade strumpor och göra som hon gjorde. Jo när strumpans häl och andra delar inte gick att laga längre så klippte hon helt sonika av den trasiga strumpfoten. Skaftet är ju oftast helt så hon sparade mycket arbete genom återbruk.